Vimpo Yol MakinalarıİLETİŞİMİLETİŞİMMENÜ

Emülsiyon Tesisi Nedir?

Bitüm emülsiyonları birbiri içinde çözünemeyen bitüm ve sudan oluşan heterojen iki fazlı sistemlerdir. Belirli oranlarda karıştırılarak bir kolloid değirmenden geçirilirek üretilir. Vimpo Emülsiyon Tesisi VEP, 4 – 20 t /sa kapasite aralığında seçilebilir. Her hat için kullanılan debimetreler ve tartılar sayesinde, istenilen reçeteye uygun kesin oranlarla bir karışım elde edilir.

Özel olarak tasarlanmıs Vimpo Koloidal Değirmenler ile yüksek verimde emülsiyon elde edilebilmektedir. Boşluk ayarlamalı (0.2-3 mm) ,3 aşamalı parçalama tasarımı ve ayarlanabilir bosluk mekanizması ile bitüm ve çözeltinin en iyi sekilde karışmasını saglar. Yüksek sıcaklıklara, asit ve suya dayanıklı materyal ile üretilen rotor ve stator diskleri, Vimpo Kolloidal Degirmenin uzun yıllar kusursuz operasyonunu saglar.

VEP Bitüm Emülsiyon Tesisleri

Özel tasarım emülsiyon değirmenine sahip Vimpo Emülsiyon Tesis, 4 – 20 ton/saat kapasite aralığında seçilebilir. Her hat için kullanılan debimetreler sayesinde, istenilen reçeteye uygun kesin oranlarla bir karışım elde edilir. Bunkersiz tasarımı sayesinde konteyner tipine uygundur ve saha içinde kullanıma hazır şekilde nakliye edilir.

VEP 5 Bitüm Emülsiyon Tesisi

 • Üretim Kapasitesi / Production Capacity 5 t / saat (max) / 5 t / hour (max)
 • Emülsiyon Değirmeni / Emulsion Mill VIMPO VCM E-4
 • Değirmen Kapasitesi / Mill Capacity 4 - 10 t / saat (max) / 4 - 10 t / hour (max)
 • Bitüm Pompası / Bitumen Pump VIMPO VF72
 • Bitüm Pompası Kapasitesi / Bitumen Pump Capacity 6 m³ / h@1450 rpm
 • Isıtma / Heating Elektrik veya Kızgın Yağ / Electrical or Thermal Oil
 • Çözelti Pompası / Solution Pump 4 m³ / h (max)

VEP 10 Bitüm Emülsiyon Tesisi

 • Üretim Kapasitesi / Production Capacity 10 t / saat (max) / 10 t / hour (max)
 • Emülsiyon Değirmeni / Emulsion Mill VIMPO VCM E-10 (Opsiyonel Supraton Değirmen / Optionel Supraton Mill)
 • Değirmen Kapasitesi / Mill Capacity 10 - 15 t / saat (max) / 10 - 1 t / hour (max)
 • Bitüm Pompası / Bitumen Pump VIMPO VN204
 • Bitüm Pompası Kapasitesi / Bitumen Pump Capacity 11 m³ / h@950 rpm
 • Isıtma / Heating Elektrik veya Kızgın Yağ / Electrical or Thermal Oil
 • Çözelti Pompası / Solution Pump 12 m³ / h (max)

VEP 20 Bitüm Emülsiyon Tesisi

 • Üretim Kapasitesi / Production Capacity 20 t / saat (max) / 20 t / hour (max)
 • Emülsiyon Değirmeni / Emulsion Mill VIMPO VCM E-20 (Opsiyonel Supraton Değirmen / Optionel Supraton Mill)
 • Değirmen Kapasitesi / Mill Capacity 20 t / saat (max) / 20 t / hour (max)
 • Bitüm Pompası / Bitumen Pump VIMPO VN636
 • Bitüm Pompası Kapasitesi / Bitumen Pump Capacity 35 m³ / h@950 rpm
 • Isıtma / Heating Elektrik veya Kızgın Yağ / Electrical or Thermal Oil
 • Çözelti Pompası / Solution Pump 18 m³ / h (max)

Bitüm Emülsiyon Tesisi Özellikleri

 • Vimpo üretimi 30 kW, 10 m3/sa debiye sahip, bosluk ayarlamalı (0.2 – 3 mm) koloidal degirmen.
 • Vimpo üretimi 30 kW, 4 m3/sa debiye sahip, bosluk ayarlamalı (0.2 – 3 mm) koloidal degirmen.
 • Vimpo üretimi 45 kW, 20 m3/sa debiye sahip, bosluk ayarlamalı (0.2 – 3 mm) koloidal degirmen.
 • Paslanmaz çelikten elektrik ısıtmalı SAE (Su + Asit + Emülgatör) tankı.
 • Kompakt ve bunkersiz tasarıma uygun, paslanmaz, debimetreli asit ve emülgatör dozajlıma sistemi.
 • Kolay nakliye ve kur çalıstır imkanı saglayan, konteyner tipi kompakt tasarım (20’ DC veya 40’ DC konteyner ile nakliye imkanı).
 • Kontrol paneline gömülü dokunmatik ekranlı PLC kontrol sistemi.
 • Opsiyonel; entegre bitüm tankı (EBT).
 • Opsiyonel Kızgın Yag Isıtma Sistemi.
 • Köpürme engelleyici kollektör.
 • Yük hücreli tartım sistemi.

Emülsiyon Tesisi Avantajları

Vimpo VEP Emülsiyon Tesisleri, opsiyonel olarak kızgın yag ve elektrik ısıtmalı üretilebilmektedir. Paslanmaz çelikten elektrik ısıtmalı SAE tankına sahiptir (Su-Asit-Emülgatör). Opsiyonel olarak entegre bitüm tankı seçeneği ve kızgın yağ kazanı sistemi mevcuttur.

 • Yük hücreli tartım sistemine sahiptir.
 • Köpürme engelleyici kollektör bulunmaktadır.
 • Kolay erişilebilir kontrol paneli içerisine PLC kontorllü sistem ile hassas üretim süreci ve kontrolü saglanır. (Kontrol paneli üzerinde kolay kullanılabilir dokunmatik ekranı sayesinde üretim süreci gözlemlenebilir ve kontrol edilebilir).
 • VEP 20 Emülsiyon Tesisinde 2 adet SAE tankı bulunmaktadır. (Su- Emülgatör- Asit).
 • Vimpo VEP 4 Emülsiyon Tesisinde ise opsiyonel olarak manuel sistem seçeneği mevcuttur.

VEP Emülsiyon Tesisleri, uzun ömürlü, operatör dostu ve yüksek verimlilik standartlarına uygun şekilde tasarlanmıştır.

Emülsiyon Tesisi Tasarımı ve Kurulumu

Vimpo Emülsiyon Tesisi dozajlama özelliği ile asit ve emülgatörün tanka yüklenmesi için kullanılan debimetreler sayesinde, bunker ortadan kalkar ve daha kompakt bir tasarım elde edilir. Kompakt ve bunkersiz tasarıma uygun, paslanmaz, debimetreli asit ve emülgatör dozajlama sistemine sahiptir. Debimetreler, dozajlama hassasiyetinin artmasını saglar.

Vimpo VEP Emülsiyon Tesisi nakliye sonrasında tesise indirilince direkt çalışmaya hazır olur. Kolay nakliye ve kur çalıstır imkanı saglayan, konteyner tipi kompakt tasarıma sahiptir. (40’ DC konteyner ile nakliye imkanı).

Emülsiyon Tesisi Pompası

Vimpo marka bitüm pompası, yüksek verim ile sessiz bir sekilde çalısır. Pompa, 50 m3/sa’e ulasan debi ile, kesintisiz aktarım saglar. Vimpo üretimi olan bitüm pompası, tesiste kullanılan Vimpo üretimi olan vana ve filtrelerle tam uyumlu çalısır. Pompa içerisinde kullanılan mekanik salmastralar, sızdırmazlık durumuna karşı mükemmel performans sunar.

Emülsiyon Tesisi Nasıl Kullanılır?

Vimpo Emülsiyon Tesiste bulunan Acil Stoplar otomasyon sitemi tarafından otomatik olarak kontrol edilir ve herhangi bir acil durum yoksa kumanda fazı tüm tesiste aktif edilir.

Üretilen emülsiyonun stok tankına mı yoksa distribütöre mi gönderilmesini sağlayan vana açılır. Bu işlemler yapıldıktan sonra üretime başlayabilmek için malzeme ön hazırlıklarının yapılması gerekmektedir. Suyun tanka doldurulması ve istenilen sıcaklığa kadar ısıtılması, değirmen-pompa-bitüm hattı-filtrenin ısıtılması işlemleri yapılır.

Bitüm pompası sıcaklığı ve Tolerans değeri ile varsa ısıtıcıların başlama ve durma zaman ayarları (saat/dakika) yapılır. Yapılan bu ayarlara ve parametrelere göre ısıtıcılar otomatik olarak devreye girecek ve çıkacaktır. Ayarlanan bu değerler kalıcı hafızaya kayıt edilir. Tank tamamen boşken ısıtıcılar çalıştırılmamalıdır. Isıtıcılar tankta minimum 500 kg suyu gördükten sonra devreye girecektir.

Vimpo Emülsiyon Tesisi otomatik kontrollü elektrik ısıtıcıları ile ısıtılmaktadır. Emülsiyon tesisinde bulunan bitüm pompası-değirmen ve bitüm hattı ısıtıcıları çalıştırıldıktan sonra tesise su alma işlemi yapılır. Çözelti tankına istenilen miktarda su alınır ve pompa durdurulur. Su tankı elektrikli ısıtıcıları çalıştırılarak suyun istenilen sıcaklığa kadar ısıtılması işlemi hazırlanması işlemine geçilebilir yapılır. Su istenilen sıcaklık değerine ulaştıktan sonra emülsiyon üretiminde kullanılacak olan çözeltinin hazırlanması işlemine geçilir.

Sistem seçilmiş olan reçete değerlerindeki bitüm ve çözelti miktarlarına ve kullanıcı tarafından tanımlanan tolerans değerleri ile çalışma parametrelerine göre otomatik olarak hareket eder.Otomatik üretim aktif edildiğinde bitüm ya da çözelti tankı boş ağırlık değerine kadar üretim devam edilmelidir.

Otomatik emülsiyon üretme işlemleri otomasyon programı tarafından sırasıyla gerçekleştirilir ve kontrol edilir; emülsiyon boşaltma vanalarının (tank veya sprayer) en az birinin seçilmiş olduğu ve açık olduğu doğrulanır. Ardından değirmen çalıştırılır. Değirmen tamamen devreye girdikten yaklaşık 10 sn sonra WAE pompası çalıştırılır. Ardından bitüm pompası çalıştırılır. Reçete set değerlerine ve tolerans değerlerine göre bitüm ve çözelti pompaları hız değerleri ayarlanır.

Bitüm ile çözelti arasındaki orantı üretim esnasında sürekli olarak sağlanır. Anlık geçen çözelti miktarında bir azalma olursa o oranda bitüm miktarı azaltılır ya da bitüm miktarında bir azalma olursa da o oranda çözelti miktarı azaltılır. WAE tankı içerisinde bulunan çözeltinin ağırlık değeri kalibrasyon sayfasında belirtilen tank boş ağırlık değerine ulaşınca bitüm pompası durur.

Bitüm pompası durduktan 20 sn sonra WAE pompası durur ve sonrasında da değirmen durur. Değirmen durduktan sonra sistem otomatik üretim modundan çıkar. İkinci yöntem olarak Vimpo Emülsiyon Tesisi operatör kontrollü manuel olarak emülsiyon üretme işlemi yapılabilir.

Manuel emülsiyon üretme işlemleri operatör tarafından sırasıyla gerçekleştirilir ve kontrol edilir; emülsiyon boşaltma vanalarının (tank veya sprayer) en az birinin seçilmiş olduğu ve açık olduğu doğrulanır. Değirmen çalıştırılır. Değirmen tamamen devreye girdikten 30 sn sonra WAE pompası çalıştırılır.

WAE Pompası çalıştıktan 60 sn sonra Bitüm pompası çalıştırılır. Reçete set değerlerine ve tolerans değerlerine göre bitüm ve çözelti pompaları hız değerleri ayarlanır.Bitüm ile çözelti arasındaki orantı üretim esnasında sürekli olarak sağlanır. Anlık geçen çözelti miktarında bir azalma olursa o oranda bitüm miktarı azaltılır ya da bitüm miktarında bir azalma olursa da o oranda çözelti miktarı azaltılır. Bu işlemler tanklardan birisi tank boş ağırlık değerine ulaşana kadar devam eder.

Tanklardan birisi tamamen boşaldığında bitüm pompası durdurulur. Bitüm pompası durduktan 60 sn sonra WAE pompası durdurulur. WAE pompası durduktan 30 sn sonra da değirmen durdurulur. Emülsiyon üretimi bittikten sonra değirmen su ile temizlenmelidir.

Bitüm Emülsiyon Tesisi BÖLÜMLERİ

Tüm yol yapım makinelerine sahibiz. İhtiyacınız olanı ürünü bulun.

TÜM ÜRÜNLER
BAYİLERİMİZ
20`den fazla ülkede partner ve müşteri!
TÜRKİYE
TÜRKİYE

Merkez

Malıköy Anadolu OSB Mahallesi 12. Cadde No:8 Ankara Turkiye

+90312 354 8509

MACARİSTAN
MACARİSTAN

Profi-Bagger Kft.

+36 (23) 530 890

İRAN
İRAN

MEHRAN GROUP CO.

+98 918 361 0983

RUSYA
RUSYA

MOSKOVA

SPK RESURS 119048, Efremova Street D. 20, P.2, R.2, Office 112

+7 (495) 211 43 33

FAS
FAS

AGADIR

AFRI DEVELOP TRUCKS Lot 25, B , Bab Al Madina – Tilila

00212 8 08 54 84 82

UKRAYNA
UKRAYNA

HARKOV (Харьков)

АСТРА Красношкольная наб. 2, оф. 22 61050 Харьков, Украина

+38(057)732-95-05

BAHREYN
BAHREYN

MANAMA

UCO Engineering P.O BOX 5169 Kingdom of Bahreyn

+973 399 68866

NEPAL
NEPAL

Lalitpur (Patan)

Auto-Electro Mech PVT. Bagdole, Ringroad, 44700

+977-15551172; 5191499

Vimpo Yol Makineleri 1997 yılında Ankara Büyük Sanayi Sitesinde kurulmuştur. Firmamız ilk günden itibaren yurt içi ve yurt dışındaki partnerlerine ve müşterilerine en yüksek kalitede hizmeti misyon edinmiştir.
TÜRKİYEMACARİSTANİRANRUSYAFASUKRAYNABAHREYNNEPAL
 1. tck
 2. nigde
 3. balikesir
 4. cengiz-holding
 5. karaman
 6. peab
 7. izmir
 8. kalyon
 9. hatay
GÖRÜŞLER
TÜM REFERANSLAR
Vimpo Viskoz Mayi Pompa
KURUMSALVimpo Yol MakinalarıVimpo Viskoz Mayi Pompa Sanayi Ticaret Taahhüt Ltd. Şti.
+90312 354 8509