Vimpo Yol MakinalarıİLETİŞİMİLETİŞİMMENÜ

VCS 5400 Mıcır Serici Hakkında

Türkiye de ilk olarak tarafımızdan projelendirilmiş ve tamamlanmış VCS 5400 "Türkiye çalışma kosullarına uygun dizayn, full otomatik, özgün tasarımla kullanıcısına konfor ve güven veren, işlevsel olması, ekonomik kazanç sağlaması, hızlı servis imkanı olması, kolay yedek parça temini sunuyor. Yeni Vimpo VCS5400 mıcır serici sathi kaplama işlemlerine çözüm olacak şekilde tasarlandı.

Kullanıcı dostu ve sade arayüzü ile Plc kontrollü kontrol paneli, hidrolik direksiyon ve kontrollerin bir merkezde toplandığı joystick (levye kolu) bulunmaktadır. İki ayrı hareketli ön haznesi sayesinde 300 mm den 5400 mm ye kadar serim yapabilmektedir. Motor ünitesi ve yürüyüş sistemi yüksek süratlerde hareket kapasitesiyle işler arasındaki transferlerde zaman kaybı önlenmiş ve üretkenlik arttırılmıştır.

VCS 5400 Mıcır Serici Özellikleri

Güç ÜnitesiDizel 7,7 lt. 6 Silindir 320 Hp/235 kW
Hidrolik Tank360 Litre Hidrolik Tank
KonveyörÇift, 500mm Bant Genişliği
Serim Haznesi18 adet Pnömatik Serim Kapağı
Arka HazneHidrolik Katlanır-Açılır
Serim Genişliği5400mm Genişliği
KontrolOransal
YürüyüşHidrostatik
Fren SistemiHidrolik
OperatörRenkli Ekran-Plc
KumandaJoystick İleri-Geri
KabinKlima, Buzdolabı

Otomatik Mıcır Serici Özellikleri

 • PLC Kontrollü
 • 300 - 5400 mm Arası Serim
 • Hidrostatik Yürüyüş
 • Oransal Serim
 • Geniş Görüş Açısı
 • Hız Sabitleme 

MICIR SERİCİ BÖLÜMLERİ

Mıcır Serici Nedir?

Mıcır Serici, kabin ve arka platformdan merkez kumandalı, ön kabinden merkezi kumandalı pnömatik sistemle kumanda edilir. Malzeme bittiğinde ön kabinde sesli ve ışıklı alarm verilir. Soğuk kaplamalı yollarda, bitüm serilen zemine mıcır (agrega) sermek amacı ile kamyon damperine monte edilerek kullanılır.

VCS 5400 Mıcır Serici, Kumanda Kontrol Sistemi ile kabinden kontrollü pnömatik sistem, tüm yüzeylere manuel debi kontrolü yardımıyla eşit mıcır serme uygular. Mıcır dökme mekanizmasında pnömatik olarak iletilen güç pnömatik pistonlar yardımı ile mıcır (agrega) akışını, toz tutma haznesini pimli mekanizma olarak çalıştırmaktadır.

VCS 5400 Mıcır Serici, toplam 1.3 m3 kapasite, 5400 mm genişliğinde serim haznesi bulunmaktadır. Serim hazneleri ayrı ayrı yada aynı anda genişleyebilir. Her haznede ayrı ayrı çalışabilen 9 adet serim kapağı bulunmaktadır. Sürücü kabininden genişliği dijital olarak ayarlanabilir. Besleme hızı otomatik veya manuel ayarlanabilir.

Ön hazne dolduğu zaman, mıcır seviyesini ölçen ve konveyörü otomatik olarak durduran sensörler bulunmaktadır. Hidrolik kontrollü kanatlar transfer ve çalışma sırasında kolaylık sağlar. Alıcı haznenin kapasitesi 2,5m3’tür. Çeki kancası, serim yaparken aracın çekilmesi için kullanılır. Yükseklik ve alçaklık ayarı manuel açma ve otomatik kilitleme sistemi, virajda kırılmayı önleyen döner mekanizma sistemi bulunmaktadır.

VCS 5400 Mıcır Serici kullanım öncesinde, mıcır serme mekanizmasında bulunan gresörlüklerin yağ oranını kontrol edilmelidir. Pnömatik sisteme hava dağıtıcı (şartlandırıcı) vanasının açık olduğundan emin olunmalıdır. Tüm operatör panel soketlerini kontrol edilmelidir.

VCS 5400 Mıcır Serici, gerekli parametrelerin joystick kontrolü ile çalışmasını sağlamak için önceden ayarlanmış olan kontrol seçimi bulunmaktadır. Serim miktarı yol hızına göre otomatik olarak ayarlanır. Serim ya da sürüşte araç hızı ve hızlanma miktarı ayarlanabilir. Tek tuşla araç hızı sabitleme özelliği mevcuttur.

Mıcır Serme Öncesi kapak aralığını ayarlanarak dökülecek malzeme kamyon haznesine alınır. Güç açılarak ardından serim kapakları açılır. Dampere bağlanmış olan mıcır serici kabin içerisinde bulunan "grup çalıştır" butonuna basılarak hareket ettirilir. İş bitiminde ise ‘’grup çalıştır’’ butonuna basarak kapatılır. Gücü kapatıp aracın günlük bakımını yapılır.

Mıcır Serici Bakımı

Bakıma başlamadan önce makina temizlenmelidir. Motoru kapatıp,kontak anahtarını alındıktan sonra ve el freni çekildikten sonra bakım ve tamir işlemine başlanabilir. Bakım işleri ve muayeneden sonra değiştirilmesi gerekli olan bütün güvenlik parçalarını (kilitleme pulu ve pimi, vidalar, cıvata ve somunlar) değiştirilmelidir.

Mıcır sericide veya şasisinde kaynak işlemi gerekliyse tecrübeli kaynakçı tarafından gerçekleştirilmelidir. Ekipmanın yanlış veya eğitimsiz personel tarafından kullanımı tehlikeli olabilir. Bütün kumandaların doğru kullanımı ve yerini öğrenilmelidir.

Gereksiz zarar ve onarımdan kaçınmak, maksimum işletme ve performans sağlamak için ünite üzerinde düzenli bakım yapılmalıdır. Belli bir çalışma süresinden sonra (100 saatlik ilk çalışma) hızlandırılmış bir bakım programı ile rulmanlar, contalar ve burçlar mekanik bağlantı parçaları kontrol edilmeli ve gresörlüklerde yağ kontrol edilmelidir.

Mıcır Serici Nasıl Kullanılır?

VCS5400 Mıcır Sericiyi çalıştırmak için makina ana şalteri açık konuma getirilir. Kontak sağa doğru çevirilir ve aracı çalıştırılır. Araç motor devri 740 Rpm de çalışır. Giriş Ekranı,VCS5400 Mıcır Serici kontağını çalıştırdıktan sonra görünen ekran görüntüsüdür. Ekran gelince otomatik olarak park freni devreye girer. Araç rolanti 74O devirde çalışır. Bu ekranda joystick ve diğer komutlar çalışmaz. Serim Ekranı, giriş ekranından sonra serim tuşuna bastıktan sonra gelen ekran görüntüsüdür. Serim ekranı ledi yanar. Araç yüksek devirde 1850 devirde çalışır. Bu ekranda joystick ve diğer komutlar aktiftir.

Mıcır boyut seçme kutusu, serim yapılacak mıcırın cinsini seçmek için kullanılır. Mıcır boyutunu değiştirmek için sırasıyla seçim butonu çevirilir, kutunun seçimini yapılır ve kutunun dış çerçevesi yeşil olur. Mıcır Tipini değiştirmek için seçim butonuna bir defa basılır ve kutunun dış çerçevesi kırmızı olur. Seçim Butonunu çevirilerek mıcır boyutu seçilir ve bir kez basarak onaylanır.

Hız seçme kutusu, serime hazırlık yapılırken ya da serim sırasında mıcır sericinin hızını yüzde olarak ayarlamak için kullanılır. VCS 5400 Mıcır Sericinin hızını değiştirmek için sırasıyla; seçim butonu çevirilerek kutunun seçimini yapılır ve kutunun dış çerçevesi yeşil olur. Değeri değiştirmek için seçim butonuna bir defa basılır ve kutunun dış çerçevesi kırmızı olur. Seçim Butonunu çevirerek hızın yüzdesi seçilir ve butona bir kez basarak onaylanır. Mıcır sericinin hızını serim ya da sürüş modunda hız göstergesi kadranından ve dijital göstergeden (km/h, m/d) görebilirsiniz.

VCS 5400 Joystick kullanımı için öncelikle emniyet mandalına basılı tutulur. İleri gitmek için levye kolunu ileri, geri gitmek için geri ve durmak için levye kolu nötr konuma getirilir. Stop butonu mıcır sericiyi durdurmak için kullanılır. Ekran görüntüsü giriş modunda iken motor devri 740 rpm rolanti devrinde çalışacaktır. Stop etmek için butona basılmalı ve makina ana şalterini kapalı konuma getirilmelidir.

Güvenli Sürüş İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Kullanım Şartları

Bir araca ekipman ekleme, taşıyıcı aracın yol tutuşu ve performans özelliklerini değiştirecektir. Bu değişiklikler direksiyon çalışma ve seyahat hızı, ağırlık merkezi, yakıt tüketimi ve araç aşınma ve yıpranmayı kapsar. Keskin dönüşler yapılmamalıdır.

Mıcır serme sırasında araç hızı 6-10 km/saat hızı aşmamalıdır. Bu ekipmanın özelliklerine aşina olmak ve bu özelliklerine göre güvenli ve güvensiz uygulamalar ve işlem sırasında çevre koşullarına uyum operatörün sorumluluğundadır. Mıcır haznesi doldurulurken ve mıcır serme işlemi sırasında araç hızı 25km/saat geçmemelidir. Çalışma pozisyonunu sonlandırmadan önce makinanın emniyete alınması ve güvenli park edilmesi sağlanmalıdır. Motor egzoz dumanı ve agrega tozu teneffüs edilmemelidir.

Mıcır serici hazneleri yükleme ve araç tarafından çekilmesi sırasında mıcır serici ve araç arasına girilmemelidir. Kaldırma aparatları fiziksel deformasyona uğradığında yenisi ile değiştirilmelidir. Kaldırma aparatlarının yapım özellikleri veya bileşimi özel bakımı gerektiriyorsa bu bakımlar aksatılmadan yapılmalıdır. Araç yüklenirken hareketsiz olmalı ve aracın belirtilen ağırlığın (tonajın) üstüne çıkılmamalıdır. Yükleme esnasında araca 25 metreden fazla yaklaşılmamalıdır.

Taşıma araç üzerinde olmalı, indirip bindirme vinç ile yapılmalı, bağlantı şasi üzerinde üç adet kaldırma kulaklarından yatay konumda muhafaza edilecek şekilde düzenlenmelidir. Mıcır mekanizmasına 10 metreden fazla yaklaşmamalıdır. Yere serilecek mıcır miktarına göre kapakların mesafelerini tij (saplama) yardımı ile manuel olarak ayarlanmalıdır. Reflektörlerin görev yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir. Makinayı kullanacak olan operatör toz vb. dış etkenlerden korunmak amacıyla maske ve gözlük kullanmalıdır.

Tüm yol yapım makinelerine sahibiz. İhtiyacınız olanı ürünü bulun.

TÜM ÜRÜNLER
BAYİLERİMİZ
20`den fazla ülkede partner ve müşteri!
TÜRKİYE
TÜRKİYE

Merkez

Malıköy Anadolu OSB Mahallesi 12. Cadde No:8 Ankara Turkiye

+90312 354 8509

MACARİSTAN
MACARİSTAN

Profi-Bagger Kft.

+36 (23) 530 890

İRAN
İRAN

MEHRAN GROUP CO.

+98 918 361 0983

RUSYA
RUSYA

MOSKOVA

SPK RESURS 119048, Efremova Street D. 20, P.2, R.2, Office 112

+7 (495) 211 43 33

FAS
FAS

AGADIR

AFRI DEVELOP TRUCKS Lot 25, B , Bab Al Madina – Tilila

00212 8 08 54 84 82

UKRAYNA
UKRAYNA

HARKOV (Харьков)

АСТРА Красношкольная наб. 2, оф. 22 61050 Харьков, Украина

+38(057)732-95-05

BAHREYN
BAHREYN

MANAMA

UCO Engineering P.O BOX 5169 Kingdom of Bahreyn

+973 399 68866

NEPAL
NEPAL

Lalitpur (Patan)

Auto-Electro Mech PVT. Bagdole, Ringroad, 44700

+977-15551172; 5191499

Vimpo Yol Makineleri 1997 yılında Ankara Büyük Sanayi Sitesinde kurulmuştur. Firmamız ilk günden itibaren yurt içi ve yurt dışındaki partnerlerine ve müşterilerine en yüksek kalitede hizmeti misyon edinmiştir.
TÜRKİYEMACARİSTANİRANRUSYAFASUKRAYNABAHREYNNEPAL
 1. tck
 2. nigde
 3. balikesir
 4. cengiz-holding
 5. karaman
 6. peab
 7. izmir
 8. kalyon
 9. hatay
GÖRÜŞLER
TÜM REFERANSLAR
Vimpo Viskoz Mayi Pompa
KURUMSALVimpo Yol MakinalarıVimpo Viskoz Mayi Pompa Sanayi Ticaret Taahhüt Ltd. Şti.
+90312 354 8509